Iza nas je oktobar, mesec koji je obojen u roze, simbol međunarodone borbe protiv raka dojke. Roze oktobar asocira na ženstvenost i nežnost žena, ali u ovoj borbi potrebno je mnogo više. Potrebna je hrabrost za borbu sa suočavanjem sa rakom dojke i potrebno je učenje svih žena žašto nam je prevencija toliko važna. U ovom tekstu ukratko ćemo vam opisati kako izgleda ultrazvuk dojke i kada se on radi.

Ultrazvuk dojke je bezbolan pregled dojki koji se u svrhu prevencije radi od rane mladosti. Vreme koje je potrebno da izdvojite za ovaj pregled je 15 minuta. Pomoću utrazvuka dojke imamo uvid u stanje utnutrašnjosti dojki, žlezdanog tkiva, lifnih čvorova, podležućeg mansog tkiva. Ultazvukom dojke možemo uočiti ciste, tumore, traumatske povrede itd.

Koje su indikacije za ultrazvuk dojjke?

redovan godišnji pregled
• pozitivna porodična anamneza – karcinom dojke u porodici
• bol, otekline
• traumatske povrede
• ciste
• tumori
• postoperativne i posterapijske kontrole.

Kakva je priprema za UZ dojke?

Ultrazvučni pregled dojke ne zahteva posebnu pripremu. Preporuka je da se ultrazvuk dojke obavlja između 7. i 10. dana menstrualnog ciklusa, jer su eventualne promene u građi dojke tada najuočljivije.

Pre dolaska na uz pregled dojke trebalo bi izbegavati stavljanje krema, losiona, dezodoransa na kožu dojki i pazuha.

Kako izgleda ultrazvučni pregled dojke?

Pregled se obavlja u ležećem položaju pomoću ultrazvučne sonde na koju lekar radiolog stavlja ultrazvučni gel koji ima uloga eliminacije vazduha između sonde i kože, a ujedno povećava i provodljivost ultrazvučnih talasa. Sonda se prislanja na dojke pacijentkinje ili pacijenta i nakon toga dobijaju se podaci kako o građi dojke, tako i o strukturi pazušnih regija.

Šta radimo nakon ultrazvučnog pregleda dojke?

Ukoliko na preventivnom pregledu nije pronađena nikakva abnormalnost, doktor će posavetovati ponovni pregled za godinu dana.

Ukoliko je pronađena neka promena, doktor će u zavisnosti od same promene pacijentkinju posavetovati da dođe na kontrolni ultrazvuk dojki ili ih uputiti na dalju dijagnostiku, najčešće mamografiju i biopsiju.

Ultrazvuk nije rezervisan samo za žene!